Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

GIDA LOJİSTİĞİ VE SOĞUK HAVA (FRİGOFRİK ARAÇLAR) DEPOCULUĞU

Gelişen şartlarlar birlikte Soğuk Zincir Taşımacılığı ve depolanması süreci hız kazanmıştır. Bu bağlamda özellikle ülkemizde bu konuda profesyonelleşmiş firmalara ihtiyaç vardır. Bu tür firmaların soğuk zincir ürünlerin depolanmasından, son noktaya dağıtımı noktasında ki tüm süreçleri çok iyi organize etmesi gerekmektedir. Soğuk Zincirin depolama alanlarının gerekli tüm prosedürlere uygun olması kadar, bu ürünlerin dağıtımlarını yapacak olan frigofirik araçlarından tüm donanımlarının tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Soğuk zincir lojistiği; hangi gıdanın hangi derecelerde depolanacağı, dağıtılacağı, dağıtım yapacak aracın özelliklerinin uygunluğu, aracın modeline kadar her türlü unsurun göz önünde tutulması gerekli bir sektördür.

 

Olayı daha da belirgin hale getirmek ve yaşanılabilecek sorunları anlatmak amacıyla, yabancı bir firmanın soğuk zincir lojistiğini yürüten Necati Boztaş’ın konu hakkında ki görüşmelerini yazmak istiyorum.

 

Soğuk  zincir operasyonun yapılacağı alanın izolasyonunun uygun nitelikte olmalıdır. Uygun izolasyonu sağlayamazsanız işin başında kaybetmişsiniz denilebilir. Çünkü soğuk zincir operasyonunu yöneten tüm birimlerce dikkat edilen en önemli konu kalite standartlarına uygun ısı derecelerinin yakalanması ve bu derecenin muhafaza edilmesidir. Bu sağlanamazsa yaptığınız sözleşmeye göre değişkenlik arz etmekle birlikte müşterinizden gelen yüklü bir fatura ile karışılabilirsiniz.

 

  Örneğin; su ürünleri platformunun inşasında operasyon alanın sürekli suya, tuzlu suya maruz kalacağı unutulmamalıdır. Buna göre zemin uygun kimyasalla kaplanmalı aksi durumda zamanla çökmeler meydana gelebilir.Taşıyıcı trans paletlerinin uygun alaşımdan olmalı çelik gibi aksi durumda tuzlu nedeniyle operasyonunuz aksayabilir.

 

   LHS marifetiyle bir müşteri olarak çalıştığı şirketin soğuk zincir lojistiğini yöneten kişi olarak şunu diyebilirim ki, bu operasyonda karşılaştığım en büyük sorun mal kabul, depolama, sevkiyat alanında uygun ısı derecesinin yakalanması ve bu derecenin muhafazası.

Sevkiyat esnasında istenilen derecede taşıma yapılması ve bu seyir süresince ısı takibinin yapılabilmesidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş