Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Lojistik Satınalma Vakası

Türkiye’de faaliyet gösteren  büyük bir firma ile lojistik ihtiyaçları doğrultusunda görüşmek ve lojistik hizmet vermek adına randevu talep ettim.Randevu talebime olumlu dönüş yaptılar ve bana bir görüşme tarihi bildirdiler.O tarihte kendileri ile görüşme yapmak adına firmaya gittim.Firmanın Satınalma müdürüne sunumumu yaptım ve kendilerinden de firmalarının lojistik tanıtımını yapmalarını,nasıl çalıştıklarını,gönderdikleri ürünlerin ds ve kg bilgilerini kısacası lojistik operasyonları hakkında bilgi talep ettim.

 

Bana gerekli bilgileri verdiler. Daha sonra firmanın Satınalma müdürü bana

”Halit Bey, biz şuan da bir lojistik firması ile çalışıyoruz. Sizin, şuan çalıştığımız firmanın verdiği fiyatı vereceğinizi zannetmiyorum. Biz çok uygun fiyata çalışıyoruz” dedi.

 

Bende kendileri için bir mahsuru yoksa çalıştıkları fiyatı sordum. Onlarda bana;01–30 ds/kg arası bir koliyi 5.00 TL +KDV ye sevk ettiklerini söylediler.Önce,benim vereceğim fiyatın çok altında bir fiyat olduğunu düşündüm. Kendilerinden bir aylık gönderi datalarını istedim. Bana bir aylık gönderi datalarını mail attılar. Dataları inceledim, lakin 30 ds/kg lık bir koliye rastlayamadım! Firmanın en büyük kolisinin 16 ds/kg ve altı olduğunu fark ettim. Yani firma fazladan 14 ds/kg ın parasını ödüyordu! Firmaya, fiyat teklifi hazırladım ve  01/30 ds/kg için 4.00 TL +KDV fiyatı verdim mail attım. Firmasının Satınalma müdürü 15 dakika sonra beni aradı firmaya davet etti. Firmaya gittim.

 

Bana şunu söyledi;

-”Halit Bey, şuan çalıştığımız fiyattan nasıl daha düşük bir fiyat verdiniz?

Bende kendilerine durumu izah ettim.

-”Firmanızın 30 ds/kg lık zaten bir kolisinin olmadığını, en büyük kolinin 16 ds/kg olduğunu aslında 14 ds/kg oranında daha fazla para ödediklerini ve diğer ayrıntıları anlattım.

 

Firmanın Satınalma müdüründe biran bir sessizlik oldu ve bana dönerek;

“Halit Bey bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim” dedi ve firmadan ayrıldım. Lakin işin ilginç yanı, firma, bunları anlatmama rağmen yine aktif çalıştığı o lojistik firması ile çalışmaya devam etti.

 

Lojistik satınalma süreçlerinde en önemli kıstas şirketini iyi tanımaktır. Tüm lojistik operasyona hâkim olmaktır.

Paylaş