Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Lojistik Bölümüne Nasıl Girilir ?

Yazar Yayınlanan etiket yok 0
Son yıllarda üniversitelerimizde lojistik sektörü ile ilgili olan birçok bölüm açılmıştır. Bunun yanı sıra sadece lojistik eğitimi veren özel üniversitelerimiz de mevcuttur. Şu an Türkiye’de ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ön lisans, yetişmiş insan ihtiyaçları için lisans bölümleri mevcuttur. Lisans bölümünün bitiminin ardından, isteyenler yüksek lisans ve doktora ile bilgi ve tecrübelerini arttırabilir veya akademik kariyer yapabilirler.
Lojistik bölümünde eğitim görmek isteyenler üniversite sınavı sonunda alacakları puanlar çerçevesinde devlet veya özel üniversitelerde lojistik, uluslararası ilişkiler veya dış ticaret öğrenimi görebilirler.
Mezun olduktan sonra kendilerine en yakın görecekleri lojistik aksiyonlar içerisinde bir birim belirleyebilirler. Hava, kara, deniz yolu ve demir yolu olmak üzere lojistiğin bütün aksiyonlarında kendileri için en uygun şartlarda hizmet verebilecekleri alanlara yönelerek buradaki lojistik faaliyetlerine başlayabilirler.
Derslerde teorik olarak aldıkları bilgileri, pratiğe geçirmek isteyen öğrenciler, bu yönde kendilerini geliştirerek, en uygun buldukları alanlarda kendilerini yönlendirebilirler.
Türkiye’de lojistik eğitimleri veren meslek yüksek okulları da bulunmaktadır. Bu okullarda okuyan öğrenciler, diledikleri zaman lise bitiminde, üniversiteye geçiş esnasında direkt ön lisans ya da lisans eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Paylaş