Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

“Tedarik Zinciri Yönetimi” son nokta mı?

Tedarik zinciri yönetimi; müşteriye, doğru ürünün, doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata, doğru satışla, en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının bütünleşmiş yönetimidir. Bir başka deyişle zincir içinde yer alan temel iş süreçlerinin tüm koordinasyonunu sağlayarak müşteri memnuniyetini artıracak stratejilerin ve iş modellerinin geliştirilmesidir. Bir tedarik zinciri, ürünlerin, tedarikçiler, üreticiler, toptancılar, dağıtımcılar, perakendeciler ve nihai olarak da tüketiciler arasındaki hareketini sağlayan ilişkiler ve bağlantılar bütünüdür. Mal ve hizmetlerin tedarik aşamasından, üretimine ve nihai tüketiciye ulaşmasına kadar birbirini izleyen tüm aşamaları kapsar. İş süreçleri açısından bakıldığında, tedarik zinciri; satış süreci, üretim, stok yönetimi, malzeme tedariki, dağıtım, tedarik, satış planı ve müşteri hizmetleri, iade süreçleri gibi pek çok alanı içine almaktadır.

Peki, bu son nokta mı?

Tedarik Zinciri Yönetimi’nin bir üst modelini merak eden yok mudur? Tedarik zinciri öyle bir hal aldık ki gelişmesi önünde hiçbir engel yok gibi. Geliştikçe geliyor. Durmuyor. Her yönüyle ele aldığımızda insan düşünüyor? Tedarik Zinciri Yönetimi’nin bir üst versiyonu ne olacak? Nasıl olacak? Uzayda mı olacak, yerde mi olacak. Tam robotlumu olacak, yoksa insan, yine ana unsur mu olacak. Ürünler ışınlanacak mı? Gönderi süreleri saniyelik mi olacak? Bir ürünü talep ettikten dakikalar sonra rafa girecek mi? Ürünü yapma süreleri dakika hatta saniyelere inecek mi? Koordinasyon süresi günlerden, dakikalar düşecek mi? Satış teknikleri, stok yönetimi, malzeme temini ve teslimi, müşteri odaklık noktalarında nasıl daha mükemmel bir hal alacak? Depolar nasıl olacak?

Kısacası, Tedarik Zinciri uygulamalarının tanımının, içine giren tüm faaliyetlerin, ileride ki yüzyıllarda nasıl yapılacağının ve tanımlanacağının merak konusu olduğunu düşünüyorum.

Öyle görülüyor ki,Tedarik Zinciri Yönetimi’nin de her şeyde olduğu gibi bir zamanı var.Bu zaman dolduğunda yerine artık ismi nasıl tanımlanır net bilemiyorum (lakin bende araştırıyorum) ama niteliğinin ve süreçlerinin çok daha gelişmiş bir hal alacağı kesin.

 

 

Paylaş