Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Kargo Sorunları: Alım saatleri Hakkında.

Kargo firmalarının ciro kazanmak adına yapması gereken ilk aşamalardan biri kargo alımı yapmaktır. Adresten alım, şubeden alım gibi aksiyonlar ile bu operasyonlar gerçekleştirilerek alım operasyonları yapılmaktadır. Kargo firmalarının alım saatleri genellikle, (bireysel, kargoyu şubeye getiren müşteri hariç)15.00 ile 18.00 saatleri arasındadır. Alım süreci bittikten sonra birde olayın, faturalandırma süreci vardır. Bu süreç aldığı tüm kargoların en kısa sürede faturalarının kesilip, koli barkotlarının yapıştırılıp, aktarma merkezine gidecek araca yükleyerek sevkini gerçekleştirmektir. Yani işin özü kargo şubeleri alım ve dağıtım olmak üzere iki ana unsur üzerinden tüm operasyonu yaparlar.

 

Şimdi gelelim olayın kargo veren firma boyutuna. Türkiye’de ki firmaları temel aldığımızda büyük bir çoğunluğu sabah 08.30 ile 18.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu zaman diliminde ürünlerini üretir, hazırlar ve sevk ederler. Lakin tüm firmalar, ürünlerinin akşam saat 17.30 ile 18.00 saatleri arasında kargo firmaları tarafından alınmasını isterler. Sebebi ise mesai bitimine kadar en son müşteri siparişini bile hazırlayıp kargoya vermektir.

 

Bir empati kuralım. Diyelim ki; bir kargo firmasının İstanbul/Kartal şubesi var. Bu şubenin dağıtım ve alım hinterlandında toplamda 500 firma bulunmakta. Bu firmaların %40’ına bu kargo şubesi hizmet versin. Buda 200 firma eder. Bu şubenin,200 tane firmadan aynı anda, “yani saat 18.00’da” kargo alması için 200 tane aracının olması gerekmektedir. Böyle bir şey imkânsız olduğu için bu şube, firmalarının hepsinin kargosunu saat 18.00’da alamaz. Bu noktada firmaların özellikle alım saatleri noktasında esnek olması şarttır. Kargo şubesinin tüm kargo alımlarına yetişmesi için, alım operasyonlarını bir koordinasyon içinde yapması ve her firmaya bir alım saati belirlenmesi gerekmektedir. Şubenin firmaya uzaklığı ve alım saatlerine göre rout planı yapılarak kargo alımlarını gerçekleşmelidir. Kargo veren firmalarda alım saatlerine uymalı ve kendi içinde ki operasyonu da buna göre organize etmelidir.

 

Alım saati net belli olmayan ve bu noktada kargo şubeleri ile organize çalışmayan firmalar,daha sonra kargo alımları yapılmadığı takdirde ciddi sorunlar yaşamaktadır.Kargo şubelerinin müşteri hizmetlerini arayarak kargo alımlarının yapılmadığını şikâyet etmektedirler.

 

Unutmayalım ki lojistik sektörü emek-yoğun bir sektördür. Ürünün alımından, teslimine kadar çok meşakkatli bir süreç sonucunda kargo firmasına emanet edilen ürünün teslimi sağlanmaktadır. Firmalar saat 18.00’da mesailerini bitirirken, kargo şubelerinin mesaisi, alımını yaptığı kargoların faturalandırma işlemlerini yapmak ve ürünleri sevk etmek için, saat 18.00’dan sonra başlamaktadır.

Paylaş