Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Satınalmacı’nın B planı olmalı

Satınlama uzmanlarının bir şirkette ki stratejik önemi küçümsenemez. Bu önem özellikle operasyonel, üretim, satış noktalarında yoğun olarak faaliyet gösteren firmalar için çok daha fazla önem arz etmektedir. Koardinasyonda yaşanılabilecek bir aksaklık tüm aksiyonu bozabilir ve şirkete satış, üretim noktalarında ciddi zararlar verebilir. Satınalmacının her anlamda, her mal veya hizmet alımında mutlaka bir B planı olmadır. Süreç içinde yaşanılabilecek bir aksilik, hizmet kalitesizliği, ürün tedarikinde ki gecikmeler tekrar bir ihale açıp yeni teklifler alma sürecini neredeyse imkânsız kılar.

 

 

Diyelim ki bir satınalma uzmanı olarak büyük bir ihale sonrası bir lojistik şirketi ile hizmet alımı noktasında yıllık anlaştınız. Aksiyonlar başladı ve süreç işliyor.4 ay sonra birçok aksaklık yaşamaya, ürün teslimlerinde gecikmelere, hasar durumlarında artışa, araç tedariklerinde aksamalara, hizmet kalitesinde ciddi düşüşler yaşama başladınız. Bu durum öyle bir hal aldı ki, şirketinize satış kaybına, iade süreçlerinde artışa, müşteri memnuniyetsizliğine kadar varan ciddi sorunlar olmasına sebep verdi. İşte bu noktada bir B planı olmayan Satınalma uzmanının tekrar bir lojistik ihalesi açması, katılacakları davet etmesi, ihalenin sonuçlanması ve bu zaman içinde geçecek süre ciddi bir zaman kaybına sebep verecektir. Müşteri beklemez. Üretim beklemez. Satış beklemez. Geciken her dakika müşterinin talep ettiği ürünü gidip rakipten almasına sebep olacaktır. Bu gibi durumlara hazırlıklı olan satınalma uzmanı tabi ki en az zarar ile kurtulacaktır.

 

 

Bu durum sadece lojistik satınalma için geçerli değil, şirket için alınan yazıcı toneri için bile bu şekildedir. Gün gelir koskoca şirkette fotokopi çekecek makine bulamazsınız. Neden, makine olmadığından mı? Tabi ki hayır. Ya o makinenin kartuşu bitmiştir, ya da servis zamanı geçmiştir.

 

 

İyi bir planlama, sorumluluk bilinci, iş takibi, tedbir bir satınalmacı da olması gereken en önemli özelliklerdir.

 

 

Kısaca; satınalmacı demek; “Bir şirkette, yürütülen tüm faaliyetlerin cephanesinin hazırlanmasıdır.”

 

 

 

Paylaş